Objawy grzybic
Objawy grzybic zależą od rodzaju zakażenia i miejsca jego wystąpienia. Często są bardzo trudne do zdiagnozowania. Grzybicę rozpoznaje się po wykonaniu badania klinicznego i mykologicznego. Podczas badania klinicznego poszukuje się cech charakterystycznych dla zakażenia tego rodzaju.
Zmianę grzybiczą można rozpoznać np. po szerokim złuszczającym się rumieniu, dodatkowo mogą pojawić się również pęcherzyki. Pacjent odczuwa świąd. Istnieje ponad dwadzieścia różnych chorób skóry, które mogą być przyczyną podobnych zmian, dlatego badanie mikologiczne jest nieodzowne do rozpoznania grzybicy. Lekarz wykonuje preparat bezpośredni oraz poddaje go hodowli mikrobiologicznej. Do badań pozyskiwany może być różnoraki materiał – wszystko uzależnione jest od tego, jaka dokładnie grzybica wystąpi u danej osoby. W sytuacji, gdy pacjent może cierpieć na grzybicę paznokci, do analiz pozyskiwane mogą być od niego np. skrawki paznokci oraz tkanek podpaznokciowych, przy podejrzeniu zaś grzybicy pochwy – do celów diagnostycznych – pobierany może być wymaz z pochwy.
Objawy, których doświadczają chorzy z tym samym typem grzybicy, nierzadko niezwykle różnią się między sobą. Drożdżycy jamy ustnej może towarzyszyć ból, pieczenie, zaczerwienienie, owrzodzenie, pęknięcia w kącikach ust i biały osad na języku i podniebieniu. Intymne infekcje grzybicze u kobiet objawiają się swędzeniem, zaczerwienieniem oraz obrzmieniem w pochwie i na sromie, bólem podczas oddawania moczu i białymi, gęstymi upławami. U mężczyzn na żołędzi prącia może pojawić się biały nalot. Diagnoza zakażenia grzybiczego jest trudnym zadaniem, dlatego nie należy jej tak naprawdę stawiać bez wykonania specjalistycznych badań.
Piśmiennictwo
Candida – Prawidłowa diagnoza to połowa sukcesu w leczeniu. Instytut Mikroekologii. Poznań 2008. Źródło dostępne on-line: www.instytut-mikroekologii.pl.