Skip to content

Schematy terapeutyczne

schematy-terapeutyczne-900

W zależności od rodzaju zdiagnozowanej grzybicy lekarz podejmie decyzję o wyborze odpowiedniego sposobu leczenia:

Grzybica stóp:

W większości przypadków grzybicy stóp wystarczy nam leczenie miejscowe, grzybica stóp wywoływana jest przez dermatofity. W tym przypadku  możemy zastosować zarówno preparaty z grupy azoli jak również terbinafinę czyli lek alliloaminowy  działający miejscowo. Są pacjenci, u których leczenie miejscowe (czyli stosowanie żeli, maści, roztworu) nie zawsze przyniesie korzyść i wtedy musimy pomyśleć o leczeniu ogólnym stosując doustnie terbinafinę lub też leki azolowe takie jak np. fluconazol.

Grzybica skóry gładkiej:

Jeśli chodzi o grzybice skóry gładkiej zaleca się leczenie miejscowe. W przypadkach trudniejszych mogą być zastosowane analogicznie te same leki, o których była mowa w przypadku grzybicy stóp.

Grzybica skóry owłosionej:

Grzybica skóry owłosionej głowy zawsze powinna być poddana leczeniu ogólnemu. Ten rodzaj  dermatofitozy należy zacząć od leczenia terbinafiną. Jeżeli jednak u danego pacjenta nie przyniesie to efektu, powinno rozważyć się wykorzystanie leków  z grupy azoli.

Grzybica paznokci:

Grzybica płytek paznokciowych wiąże się ze żmudnym i długotrwałym leczeniem, ponieważ zmiany paznokciowe w obrębie stóp będziemy leczyć nawet do pół roku. W obrębie rąk będzie to natomiast do trzech miesięcy. Jeżeli mamy wyhodowany dermatofit, zaczynamy leczenie od terbinafiny. W przypadkach wątpliwych możemy zastosować również leki z grupy azoli. Czy to będzie fluconazol czy itrakonazol zależy to od tego z jakim profilem pacjenta mamy do czynienia i jak tego pacjenta należy dalej leczyć.

Grzybica jamy ustnej, narządów płciowych czyli pochwy i sromu, żołędzi, napletka:

Mając pacjenta z zakażeniem drożdżakowym, nie dermatofitowym nie możemy używać terbinafiny, ponieważ drożdżaki  są oporne na tę grupę leków. W takim przypadku zawsze należy zastosować azole.

Lekiem pierwszego rzutu używanym w terapii drożdżycy jamy ustnej, drożdżycy narządów płciowych czyli pochwy i sromu, żołędzi, napletka jest zawsze fluconazol i o tym należy pamiętać.

Podstawą leczenia większości drożdżyc jest fluconazol.