Grzybice odzwierzęce (zoofilne)
Grzybicą odzwierzęcą, jak sama nazwa wskazuje, możemy zarazić się od chorego kota, psa czy innego zwierzęcia. W pierwszej kolejności najbardziej na zakażenie narażone są dzieci, głównie ze względu na częsty i bardzo bliski kontakt ze swoimi pupilami. Są one następnie źródłem zakażenia dla pozostałych członków rodziny.
Leczenie jest trudne, wymaga prawidłowej diagnozy. Jedną z przyczyn nieskutecznego leczenia jest mylenie tego rodzaju grzybic z atopowym zapaleniem skóry, egzemą (wypryskiem) czy innymi schorzeniami dermatologicznymi.
Choroba objawia się zmianami zapalnymi w postaci czerwonych pierścieni na skórze, które mają średnicę od 1 do 5 cm. Pojawiają się obrączkowe ogniska zapalne na skórze – mogą być grudkowate i swędzące, a drapiąc się, łatwo jest z kolei przenieść chorobę na inne części ciała.
Aby skutecznie leczyć grzybicę zoofilną, w pierwszej kolejności należy potwierdzić obecność grzyba na skórze. Do leczenia najczęściej stosuje się leki doustne (na przykład z substancją czynną flukonazolem) oraz miejscowe. Terapia trwa zazwyczaj od kilku tygodni do kilku miesięcy. Leczeniem należy objąć również zakażone zwierzę, równolegle ze swoją terapią prowadząc leczenie zwierzęcia u weterynarza.
Istnieją oczywiście sposoby zapobiegania grzybicy odzwierzęcej głównie opierające się na przestrzeganiu następujących zasad:
- unikać kontaktu ze zwierzętami bezdomnymi;
- po każdym kontakcie ze zwierzęciem – również tym domowym – umyć ręce;
- w przypadku zauważenia u zwierzęcia niepokojących zmian skórnych, odizolować zwierzę i jak najszybciej odwiedzić weterynarza, który zleci odpowiednie leczenie, zanim zakażenie rozszerzy się na inne zwierzęta i opiekujących się nimi ludzi.
Warto także znać odpowiedzi na następujące pytania:
- Czy kupno zwierzęcia w renomowanej hodowli da mi gwarancję, że nie zachoruję na grzybicę?
Słodki szczeniaczek czy koteczek może okazać się zagrożeniem dla zdrowia całej rodziny niezależnie od tego, czy został kupiony w renomowanej hodowli, czy wzięty ze schroniska. Grzybice zoofilne mogą pojawić się nawet u najbardziej zadbanych zwierząt, choć oczywiście te o niewiadomym pochodzeniu są bardziej narażone.
- Czy grzybice zoofilne są trudniejsze do wyleczenia od innych grzybic występujących u ludzi?
Grzybice zaliczane są do chorób, którymi łatwo się zarazić. Wywołują je mikroskopijnej wielkości grzyby obecne w otoczeniu. Według szacunkowych danych na różne rodzaje grzybic choruje nawet kilka milionów mieszkańców Polski. Najczęściej zarażamy się nimi od innych chorych ludzi (za chorobę odpowiadają wtedy grzyby antropofilne) lub zwierząt (wtedy schorzenie wywołują grzyby zoofilne). Grzyby zoofilne wywołują grzybice z ostrym odczynem zapalnym i dużym nasileniem objawów chorobowych na skutek silnej stymulacji antygenowej układu odpornościowego człowieka, nie są jednak trudniejsze do wyleczenia.
- Zastanawiam się nad wzięciem do domu psa ze schroniska, ale boję się, że przez zwierzaka może zachorować cała moja rodzina.
Absolutnie nie ma powodu, by rezygnować ze zwierząt w domu. Jeżeli zdajemy sobie sprawę z zagrożenia, łatwiej jest go uniknąć. Zachowanie odpowiedniej higieny oraz uważne obserwowanie zachowań zwierzęcia i jego skóry pozwoli na tak wczesne wykrycie choroby, by nie przeniosła się ona na ludzi. A jeżeli dopiero zastanawiamy się nad kupnem lub adopcją psa, zwierzę powinno pochodzić ze sprawdzonych miejsc, w których dba się o zdrowie zwierząt (sprawdzone hodowle, dobre schroniska czy domy adopcyjne). Nie należy w żadnym wypadku kupować zwierzaka na bazarach, targowiskach czy z nastawionych wyłącznie na zysk pseudohodowli – ryzyko, że trafi się nam pies chory, będzie wtedy znacznie wyższe.
Piśmiennictwo
Nockowski P.: Dlaczego grzybice tak trudno wyleczyć? Źródło dostępne on-line: https://www.swiatnauki.pl/8,466.html#.
Śpiewak R.: Jak uchronić się przed grzybicą skóry? Źródło dostępne on-line: https://www.dermatozy.pl/edukacja/grzyb01.html.
Malek M.: Dermatologia kliniczna. Źródło dostępne on-line: https://drmalek.pl/dermatologia-kliniczna/.