Grzybica pochwy
Drożdżycę pochwy wywołuje najczęściej Candida albicans. Stanowi ona ok. 25% spośród wszystkich stanów zapalnych pochwy. Do zachorowania na grzybicę pochwy nie jest konieczne zarażenie się drożdżakami – organizmy te naturalnie bytują w kobiecych okolicach intymnych i choroba rozwijać się może wtedy, gdy dochodzi do nadmiernego namnażania się grzybów w środowisku pochwy.
Zakażeniu grzybiczemu sprzyja m.in. osłabiona odporność i nieprawidłowości dotyczące flory bakteryjnej pochwy. Właściwa liczba pałeczek kwasu mlekowego sprawia, że grzyby, które dostaną się do pochwy, nie wywołują infekcji – ich wzrost jest przez dobroczynne bakterie zwyczajnie ograniczany. W innym przypadku (np. po antybiotykoterapii, kiedy to bardzo możliwe są niekorzystne zmiany dotyczące mikrośrodowiska pochwy) rozwija się kandydoza pochwy, powodując charakterystyczne objawy: białe, gęste upławy, swędzenie i podrażnienie pochwy, ból w trakcie stosunku oraz pieczenie podczas oddawania moczu. Należy wtedy udać się do ginekologa.
Ryzyko wystąpienia infekcji grzybiczej zwiększają między innymi niedostateczna higiena, nadmierna potliwość i wilgotność pochwy spowodowana na przykład noszeniem sztucznej, nieprzewiewnej bielizny. Zakażenie może się łatwiej rozwinąć u kobiet podczas miesiączki, w ciąży, podczas antybiotykoterapii lub w przypadku chorowania na cukrzycę, niektóre nowotwory czy AIDS.
Grzybicę pochwy leczy się globulkami dopochwowymi lub maściami i kremami stosowanymi zewnętrznie. Przewlekła infekcja wymaga leków doustnych z substancją o działaniu przeciwgrzybiczym, taką jak flukonazol.
Należy podjąć leczenie obojga partnerów i zachować wstrzemięźliwość seksualną, gdy kobieta zauważy nawracające objawy zakażenia grzybiczego pochwy lub gdy u mężczyzny również pojawią się niepokojące symptomy, takie jak m.in. zaczerwienienie prącia, obecność białego nalotu na członku czy uczucie swędzenia i pieczenia (należy tutaj podkreślić, że grzybica narządów rozrodczych u mężczyzn dosyć często przebiega całkowicie bezobjawowo).
Piśmiennictwo
Brzezińska-Wcisło L.: Choroby weneryczne i dermatozy okolic narządów płciowych. Śląska Akademia Medyczna. Katowice 2002.
Błaszczyk-Kostanecka M., Wolska H.: Dermatologia w praktyce, Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa 2009.
Słomko Z.: Ginekologia. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa 2008.